Yükleniyor...

DİŞ ÇÜRÜKLERİ

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ

Diş çürüklerinin oluşmasında üç temel etmen bulunmaktadır: Duyarlı bir diş yüzeyi, mikro organizmalar için elverişli yiyecek artıkları, bunların parçalanmasına ve asit oluşumuna yol açacak mikroorganizmaların varlığı. Besinler içinde diş çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlar, yani kabaca, şekerli gıdalardır.
Dişler düzenli olarak fırçalanır ve bakımlarına özen gösterilirse, mikroplar onlara zarar veremezler. Diş çürüğü, dişte oyuklar yaparak dişin yapısını bozan ve kendi kendine iyileşmeyen bir hastalıktır.
Dişler iyi temizlenmeyecek olursa, üzerinde besin artıkları ve mikroplar birikir. Ağız içerisindeki bakteriler yiyecek artıklarındaki şekerli maddeleri kullanarak onu saydam, yapışkan bir madde haline getirir ve dişler üzerine yapışmasını sağlar. Bu birikintilere plak denir. Bu plaklar bakterilerin diş üzerinde tutunmalarını da kolaylaştırırlar. Besinlerin tatlandırılması için kullanılan şekerli maddelerin içinde bulunan asit, dişlere zarar verebilir, ancak bakterilerin kendileri de asit oluşturabilmektedir. Asit diş minesinin erimesine neden olur. Böylece oluşan erime bölgelerinden giren mikroplar kolayca alttaki yumuşak dokuya ulaşabilirler.

Asitler dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikçikler oluşturur. Bu delikler giderek genişler ve küçük oyuklar haline gelir. Diş minesinin erimesinden sonra çürük hızla ilerler, alttaki tabakada geniş ve derin bir oyuk meydana getirir. Diş çürüğü diş özüne doğru ilerledikçe dişler ağrımaya başlar. Çürük daha da ilerlerse diş özü bölgesinde ve çene kemiği içerisinde cerahat oluşmaya ve birikmeye başlar. Buna diş apsesi denir. Eğer diş hekimi tarafından daha başlangıcında tedavi edilmeyecek olursa çürük diş için daha zor, karmaşık ve pahalı tedaviler gerekebilir. Diş plağı, diş etlerinin önemli hastalık nedenlerinden biridir. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanarak yemek artıklarının çıkarılması dişlerin çürümesini, diş eti hastalıklarının oluşumunu ve ilerlemesini önler. Dişlerin ağrımaması sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Diş ağrısının olması için diş çürüğünün çok ilerlemiş olması gerekir. Diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenmesi için ağrı oluşmasını beklemeden senede en az iki kez diş hekimine giderek dişlerin muayene ettirilmesi gerekir. Diş hekimleri gerektiğinde dişlerin filmini çekerek gözle görünmeyen diş oyuklarını da belirleyebilirler.

Diş çürüklerinin erken dönemde tanınması dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir veya en azından geciktirebilir. Bu hem sağlık açısından, hem de sosyal ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlar. Ağza takma diş takılmasına olan ihtiyacı azaltır.

Hiçbir şey kendi doğal dişlerimizin yerini tutamaz. Kalıcı dişlerin erken dökülmesi beslenme sorunlarına neden olur. Doğal dişlerin uzun süre dayanmasında ağız ve diş bakımının önemi çok büyüktür. Diş sağlığı açısından sularla aldığımız flor da çok önemlidir. Sularında flor eksikliği olan yerleşim yerlerinde diş çürüklerinin oranı çok artar. Bu nedenle florla ilgili olarak sağlık kuruluşlarının önerilerine uyulmalıdır.

VİDEO
İZLEYİNİZ
DİŞLERİN ÇÜRÜMESİ
VE
TEDAVİSİ

DİŞ ÇÜRÜME SAFHALARI

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ
BAŞLANGIÇ SAFHASI

Dişler üzerindeki beyaz lekelenmeler, çürüğün ilk belirtisidir. Mikropların ürettiği asit, kalsiyumdan zengin diş dokusunun bozulmasına ve erimesine neden olur.

ÇÜRÜME SAFHASI

Bu aşamada; bozulan mine dokusu, doğal yoldan onarılmazsa, dişte madde kaybı ortaya çıkar. Artık çürük kalıcı hale dönüşmüştür.

HASSASİYET

Madde kaybıyla başlayan çürük, mineyi geçer ve dişin sinirine doğru yaklaşmaya başlar. Bu aşamada dişte sıcak soğuk hassasiyeti başlar. Tedavisi; çürüğün temizlenerek, dişin doldurulmasıdır.

AĞRI SAFHASI

İlerleyen çürük; dişin sinirine ulaştığında bunun iltihaplanmasına neden olur. Şiddetli diş ağrısı buna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda tedavi kanal tedavisi ile iltihaplı diş sinirinin uzaklaştırılmasıdır.

RİSK TABLOSU

İltihaplı diş siniri kanal tedavisiye uzaklaştırılamazsa, burada mikroplar üreyerek diş sinirinin ölümüne neden olur. Bazen de bir apse meydana gelir. Siniri ölmüş diş genel vücut sağlığı için risktir. Uzun süre ağrı vermese bile her an apse veya kist oluşumuna neden olabilir.

TEDAVİ SAFHASI

Bu durumda da tedavi kanal tedavisidir. Diş ya çekilecektir ya da tedavi edilerek ağızda varlığını sürdürecektir.


Randevu için arayınız. 0(212) 580-6357 - 0(212) 599-7702