Yükleniyor...

DİŞLERİN BAKIMI VE TEMİZLİĞİ

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ
KORUYUCU TEDAVİLER

- İçinde yüksek oranda flor bulunan, fakat aşındırıcı özelliği az olan diş macunları ile dişler fırçalanmalıdır.
- Dişlerin ara yüzlerinin temizliği için diş ipi kullanılmalıdır.
- Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.
- Dişleri çürüğe ve aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalardan "florlu vernikler veya jellerden faydanılmalıdır.
- Ağız muayenesi için düzenli olarak ( 6 ayda bir) diş hekimine kontrole gidilmelidir.

AĞIZ BAKIM ÜRÜNLERİNİ SEÇERKEN

Onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz. Bir diş fırçası genelde 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir ve aşınmayı arttırabilir.

DİŞLER NASIL FIRÇALANMALI

Dişlerin ve dişetlerinin ortak düşmanı olan bakteri plağı, diş çürümelerine yol açan yapışkan bir mikrop tabakasıdır. Diş etlerine sıçradığında, kısa zamanda diş kaybı ile sonuçlanan diş eti hastalıklarına yol açar. Dişlerin, iç, dış ve çiğneme yüzeylerinden bakteri plağını ve yemek artıklarını arındırmanın en etkili yolu dişlerin doğru fırçalanmasıdır. Fırçanızı 45 derecelik bir açı ile diş-dişeti birleşimine yerleştirin. Fırçanızı, kıl uçlarının aynı yerde kalmasına özen göstererek, küçük daireler çizecek şekilde hareket ettirin. Bu hareket fırçanızın kenardaki uzun kıları ile diş eti hizasında ve diş arasında oluşan bakteri plağının temizlenmesini sağlayacaktır. Aynı hareketi her dişin üzerinde 10'ar saniyelik sürelerle tekrarlayın Aynı küçük dairesel hareketlerle, alt ve üst dişlerinizin iç ve dış yüzeylerinde oluşan bakteri plaklarını temizleyin. Ön dişlerinizin arka yüzeylerini, şekilde görüldüğü gibi Advantage diş fırçanızın güç noktasını kullanarak aynı dairesel hareketlerle temizleyin. Fırçanızın kıllarını diş-diş eti birleşiminde ve diş aralarında hissettiğinizden emin olun. En arkadaki dişi temizlemek için fırçanızın güç noktasındaki uzun kıllarını kullanın. Alt ye üst azı dişlerinizin çiğneme yüzeylerini fırçanızı ileri geri hareket ettirerek temizleyin. En arkadaki dişlere de ulaşıp temizlemeyi ihmal etmeyin.

DİŞ İPİ KULLANIMI

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı noktaların temizlemenizi sağlar. Sadece diş fırçalama, diş yüzeylerinin ancak beşte üçünü temizler. Bu nedenle, temizlenmeyen diş aralarında oluşacak bakteri plağını ve yemek artıklarını temizlemek özel bir bakım gerektirir. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları özellikle bu bölgelerde başladığı için her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır. Yaklaşık 45 cm. uzunluğunda diş ipini kopartıp uçlarını orta parmaklarınıza dolayın. Diş ipini üst dişler arasından geçirmek için başparmaklarınızı kullanın. Bunu yumuşak ve yavaş hareketlerle yapın, diş etlerinizi zedelememeye özen gösterin. Alt dişlerinizi temizlerken, diş ipini dişler arasından geçirmek için işaret parmaklarınızı kullanın. Diş ipine her dişin çevresinde eğim vererek yukarı aşağı hareket ettirip bakteri plağını temizleyin. Aynı işlemi her dişinizde tekrar ederek dişlerinizi tam olarak temizleyin.

ARAYÜZ FIRÇASI VE SUPERFLOSS KULLANIMI

Kron, köprü ve ortodontik braket kullanan hastalar için idealdir. Klinik olarak dişeti hastalıklarına karşı korunmanıza yardımcı olur Bakteri plağının temizlenmesinde diş fırçası ile beraber düzenli diş ipi kullanıldığında, sadece diş fırçalamaya oranla iki kat fazla etkilidir.

VİDEO
İZLEYİNİZ
DİŞLERİN
BAKIMI
VE TEMİZLİĞİ
Randevu için arayınız. 0(212) 580-6357 - 0(212) 599-7702