Yükleniyor...

KANAL TEDAVİSİ

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ

Dişlerin içinde, kılcal kan damarları ve sinirlerin (pulpa) bulunduğu, dişe hayat veren küçük bir odacık vardır. Dişlerin büyümesini ve sürmesini sağlayan bu yapı aynı zamanda çürüme meydana geldiğinde bir uyarı, alarm görevi görmektedir. Diş çürüğü dişin sert dokularını parçalayarak ilerlediğinde, çürüğe sebep olan bakterilerin meydana getirdiği asitler, odacık içindeki damar ve sinirlerden oluşan pulpayı etkilemeye baslar. Bu safhada diş ağrısı kendini gösterir ve bakterilerin salgıladığı asitler (tedavi edilmezse) pulpayı öldürür.

Böylelikle ortaya çıkan toksinler (zehirler) kök ucundaki dar delikten dışarı sızarak çene kemiğine yayılır. Çene kemiğinde oluşan iltihap dişin kaybına, çevre dokularının da harabiyetine neden olur. Ender de olsa, bazı durumlarda bu zehirli odak sürekli bir enfeksiyon kaynağı olarak ölüme bile sebebiyet verebilir. Bu safhaya gelmeden önce dişi ve çevre dokular korumak için hastalıklı pulpa dokusunun alınması en doğru çözümdür. Pulpa dokusu temizlendikten sonra, bu odacığın bakterilerden arınması için çeşitli işlemler uygulanır ve dezenfekte edilir. Sonuçta bu boşluk özel maddeler ile kök ucuna kadar doldurulur.


A : Öncelikle dişin üzeri açılıp çürükler temizleniyor.
B : Pulpa dokusu ve artıklar temizlenip kanallar genişletiliyor.
C : Temizleme işlemi dişin kök ucuna kadar yapılıyor.
D : Dezenfekte edildikten sonra kanallar dolduruluyor.
E : En sonunda üst dolgusu ya da kuron kaplama yapılıyor.

Kanal tedavisi görmüş diş canlılığını yitirdiği ve oldukça geniş dolguya sahip olduğu için kırılganlığı fazla olur. Bu yüzden kanal tedavisinin başarısından kesin emin olunduktan sonra kaplama yapılması uzun yıllar korunması açısından daha yararlıdır.

VİDEO
İZLEYİNİZ
DİŞLERİN ÇÜRÜMESİ
VE
KANAL TEDAVİSİ

DİŞ ÇÜRÜME SAFHALARI

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ
BAŞLANGIÇ SAFHASI

Dişler üzerindeki beyaz lekelenmeler, çürüğün ilk belirtisidir. Mikropların ürettiği asit, kalsiyumdan zengin diş dokusunun bozulmasına ve erimesine neden olur.

ÇÜRÜME SAFHASI

Bu aşamada; bozulan mine dokusu, doğal yoldan onarılmazsa, dişte madde kaybı ortaya çıkar. Artık çürük kalıcı hale dönüşmüştür.

HASSASİYET

Madde kaybıyla başlayan çürük, mineyi geçer ve dişin sinirine doğru yaklaşmaya başlar. Bu aşamada dişte sıcak soğuk hassasiyeti başlar. Tedavisi; çürüğün temizlenerek, dişin doldurulmasıdır.

AĞRI SAFHASI

İlerleyen çürük; dişin sinirine ulaştığında bunun iltihaplanmasına neden olur. Şiddetli diş ağrısı buna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda tedavi kanal tedavisi ile iltihaplı diş sinirinin uzaklaştırılmasıdır.

RİSK TABLOSU

İltihaplı diş siniri kanal tedavisiye uzaklaştırılamazsa, burada mikroplar üreyerek diş sinirinin ölümüne neden olur. Bazen de bir apse meydana gelir. Siniri ölmüş diş genel vücut sağlığı için risktir. Uzun süre ağrı vermese bile her an apse veya kist oluşumuna neden olabilir.

TEDAVİ SAFHASI

Bu durumda da tedavi kanal tedavisidir. Diş ya çekilecektir ya da tedavi edilerek ağızda varlığını sürdürecektir.


Randevu için arayınız. 0(212) 580-6357 - 0(212) 599-7702