Yükleniyor...

DİŞ DOLGU ÇEŞİTLERİ

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZDiş önce bir iğneyle bölgesel uyuşturulur. Eski dolgu ve çürük diş maddesi yüksek hızlı matkapla çıkarılır. Artıklar çıkarılır ve alan temizlenir. Oyuk, dişin tam şeklini oluşturacak biçimde doldurulur.

KOMPOZİT-DİŞ RENGİNDEKİ DOLGULAR

Kompozit dolgular çürük, kırık ve estetik amaçlı olarak kullanılan diş rengindeki dolgulardır. Bu dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Estetik ve ekonomiktirler. Bonding denen özel bir yapıştırıcı ile dişe tutunabildiklerinden dişte gereksiz madde kaybına neden olmazlar. Sertleşme esnasında çok küçük de olsa bir büzülme olabileceğinden ömürleri porselen dolgular kadar uzun değildir. Kompozit dolgular sigara, çay, kahve, cola, soya gibi boyayıcı ajan içeren maddelerin kullanımına bağlı olarak renk değiştirirler.

NEDEN AMALGAM DOLGU DEĞİL?

Amalgam dolgular cıva, gümüş alaşımı, bakır ve kalayın bir karışımıdır. Bu karışım içinde tehlikeli olan cıvadır. Dolgularla alınan cıva çok küçük bir miktarda olmasına rağmen diğer dolgu materyallerindeki hızlı gelişim sayesinde artık pek kullanılmamaktadır. Çünkü porselen veya kompozit dolgularla, hem estetik ve sağlığa hiçbir zararı olmayan hem de dayanıklı dolgular yapılabilmektedir.

PORSELEN INLAY-ONLAY DOLGULAR

Porselen dolgular laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuar ortamında hazırlanma özelliğinden kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuara yollanır. Laboratuar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model, özel IPS makinesine alınarak mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir. IPS porselen (Leucide reinforced pressable porcelain) dolgular, dünyada mevcut ağız içi restorasyon materyalleri arasında diş dokusuna en uygun malzemedir. Bu porselen dolgunun hazırlanmasında en ileri teknoloji kullanılır. IPS dolgu yönteminde ağızdaki sağlıklı diş dokusuna dokunulmaz. Minimum madde kaybı ile maksimum tutuculuk sağlanır. Sıkıştırılmış özel bir porselenden olduklarından ve ağızda sertleştirilmediklerinden kenar sızıntısı minimumdur (Bu, dolgu altı çürükleri ve dolgunun düşmesini engeller). Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile en uyumlu malzemelerdir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz , kompozit dolgular gibi de aşınmaz. Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron(kaplama) yerine tercih edilmelidir.

KOMPOZİT İNLAY-ONLAY DOLGULAR

Kompozit materyalinden ağız dışında hazırlanarak dişe uygulanan dolgulardır. Dişin kırık veya çürük kısmı uzaklaştırıldıktan sonra oluşan boşluğun ölçüsü alınır ve bu model yardımı ile dolgu hazırlanır. Hazırlanan dolgu özel yapıştırıcılar ile dişe uygulanır. Kompozit inlay-onlayler kompozit dolgu uygulanamayacak kadar büyük kavitelerde kullanılırlar. Ağız dışında sertleştiklerinden büzülme problemleri azdır, fakat yine de porselen dolgular kadar dayanıklı ve estetik değildirler. Ekonomik oldukları için tercih edilebilirler.

KOLE (dişeti) DOLGULARI

Dişin dişetine yakın kısımlarında aşınma veya çürük nedeniyle meydana gelen madde kayıplarının tedavisinde kullanılan diş rengindeki dolgulardır.

VİDEO
İZLEYİNİZ
DİŞLERİN ÇÜRÜMESİ
VE
DİŞ DOLGUSU

DİŞ ÇÜRÜME SAFHALARI

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ
BAŞLANGIÇ SAFHASI

Dişler üzerindeki beyaz lekelenmeler, çürüğün ilk belirtisidir. Mikropların ürettiği asit, kalsiyumdan zengin diş dokusunun bozulmasına ve erimesine neden olur.

ÇÜRÜME SAFHASI

Bu aşamada; bozulan mine dokusu, doğal yoldan onarılmazsa, dişte madde kaybı ortaya çıkar. Artık çürük kalıcı hale dönüşmüştür.

HASSASİYET

Madde kaybıyla başlayan çürük, mineyi geçer ve dişin sinirine doğru yaklaşmaya başlar. Bu aşamada dişte sıcak soğuk hassasiyeti başlar. Tedavisi; çürüğün temizlenerek, dişin doldurulmasıdır.

AĞRI SAFHASI

İlerleyen çürük; dişin sinirine ulaştığında bunun iltihaplanmasına neden olur. Şiddetli diş ağrısı buna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda tedavi kanal tedavisi ile iltihaplı diş sinirinin uzaklaştırılmasıdır.

RİSK TABLOSU

İltihaplı diş siniri kanal tedavisiye uzaklaştırılamazsa, burada mikroplar üreyerek diş sinirinin ölümüne neden olur. Bazen de bir apse meydana gelir. Siniri ölmüş diş genel vücut sağlığı için risktir. Uzun süre ağrı vermese bile her an apse veya kist oluşumuna neden olabilir.


TEDAVİ SAFHASI

Bu durumda da tedavi kanal tedavisidir. Diş ya çekilecektir ya da tedavi edilerek ağızda varlığını sürdürecektir.

Randevu için arayınız. 0(212) 580-6357 - 0(212) 599-7702