Yükleniyor...

DİŞ TAŞI (TARTAR) TEMİZLİĞİ

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ

Diş hekiminizin kalkülüs olarak adlandırdığı diş taşı yani tartar, tükürüğünüzdeki minerallerin ve plakların bir ürünüdür. Taş, diş eti iltihabı ve periodontit gibi diş eti hastalıklarının başlıca nedenidir. Taş, özellikle diş eti çizgisinin altında oluştuğunda en büyük sorunu yaratır. Taş, kireçli ve serttir; temizlenmesi ise güçtür. Düzenli diş kontrollerinin bir bölümü dişlerinizin ve taşların temizlenmesini içerir. Bu temizleme işlemi, özellikle diş eti çizgisinin altındaki taşlar için gratuar ve küret adı verilen aletlerle dişi kazıyarak yapılır, işlem, rahatsız edicidir ve diş etlerinizi kanatır. Diğer bir yöntem ise, taşlan temizlemeye yardımcı olan bir titreşim aleti kullanmaktır.

Şu günlerde, tartara karşı diş macunları için fazlaca reklam yapılmaktadır. Bu diş macunlarının, diş etinin üstündeki dişler üzerinde taş birikmesini azalttığı, ancak diş eti çizgisinin altındaki taşlar için çok az etkisi olduğu ya da hiç olmadığı bulunmuştur. Ne yazık ki, diş kaybıyla sonuçlanabilen bir diş eti hastalığı olan periodontit'e yol açan da, diş etinin altında oluşan taşlardır (tartardır). Tartar kontrollü diş macunlarının estetik bir görünüme etkisi olabilir ve diş hekiminize gittiğinizde dişlerinizin daha iyi temizlenmesine .yardımcı olabilir, ancak gerçek, zararlı taşların oluşmasını önlemekteki yararı çok azdır. Ayrıca, sigara içmenin neden olduğu diş lekelerini temizlemek için tasarlanmış özel diş macunları da bulunmaktadır. Biz bu diş macunlarını önermiyoruz: Diş etleri zaten çekilmiş olan kişiler, diş eti çizgisi altındaki daha yumuşak tabakaların maruz kalacağı bu tür diş macunlarından zarar görebilirler. Bu tür diş macunları, aynı zamanda dişlerinizin sıcak ya da soğuk yiyeceklere karşı daha da hassaslaşmasına neden olabilir. Bazı tartara karşı diş macunları üzerinde bulunan uzman kuruluşların onayı, anti-tartar nitelik için değil, diş macununun içerdiği flor için verilmiş bir onaydır.

VİDEO
İZLEYİNİZ
DİŞ TAŞI
TARTAR
TEMİZLİĞİ

DİŞ ÇÜRÜME SAFHALARI

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ
BAŞLANGIÇ SAFHASI

Dişler üzerindeki beyaz lekelenmeler, çürüğün ilk belirtisidir. Mikropların ürettiği asit, kalsiyumdan zengin diş dokusunun bozulmasına ve erimesine neden olur.

ÇÜRÜME SAFHASI

Bu aşamada; bozulan mine dokusu, doğal yoldan onarılmazsa, dişte madde kaybı ortaya çıkar. Artık çürük kalıcı hale dönüşmüştür.

HASSASİYET

Madde kaybıyla başlayan çürük, mineyi geçer ve dişin sinirine doğru yaklaşmaya başlar. Bu aşamada dişte sıcak soğuk hassasiyeti başlar. Tedavisi; çürüğün temizlenerek, dişin doldurulmasıdır.

AĞRI SAFHASI

İlerleyen çürük; dişin sinirine ulaştığında bunun iltihaplanmasına neden olur. Şiddetli diş ağrısı buna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda tedavi kanal tedavisi ile iltihaplı diş sinirinin uzaklaştırılmasıdır.

RİSK TABLOSU

İltihaplı diş siniri kanal tedavisiye uzaklaştırılamazsa, burada mikroplar üreyerek diş sinirinin ölümüne neden olur. Bazen de bir apse meydana gelir. Siniri ölmüş diş genel vücut sağlığı için risktir. Uzun süre ağrı vermese bile her an apse veya kist oluşumuna neden olabilir.

TEDAVİ SAFHASI

Bu durumda da tedavi kanal tedavisidir. Diş ya çekilecektir ya da tedavi edilerek ağızda varlığını sürdürecektir.


Randevu için arayınız. 0(212) 580-6357 - 0(212) 599-7702