Yükleniyor...

CERRAHİ

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ
DİŞ ÇEKİMİNİ GEREKTİREN DURUMLAR

- Aşırı derecede iltihaplı, kanal tedavisi uygulanamayacak dişlerde.
- Kanal tedavisi sonucunda başarısız olunması.
- Diş eti iltihabının ilerlemesi sonucunda, dişin aşırı kemik kaybına uğraması. (bu durumdaki dişlerde aşırı derecede sallanma, abse, ağrı vardır)
- Ortodontik tedavi amacıyla "seri çekim" yapılarak diğer dişlere yer açılması.

Diş çekimi sonrasında oluşan boşluk; en kısa zamanda yerine porselen köprü, implant veya diğer protezler yapılarak giderilmelidir.
Diş çekimi sonrasında oluşan boşluk giderilmezse; boşluğun yanındaki dişler ve boşluğun karşındaki diş kayarak yer değiştirir. Dişlerin yer değiştirmesi hem estetik hem de fonksiyonel açıdan sakıncalıdır. Bu dişlerin aksları ve konumları bozulur.
Dişlerin kapanış düzeninin bozulması nedeniyle çene ekleminde problemler oluşur.
Aksları bozulan dişlerin üzerine, ileride köprü veya diğer protezlerin yapılabilmesi mümkün olmayabilir.
Dolayısıyla ileride bir çok sıkıntı yaşanmaması için diş çekimi sonrasında mutlaka bu boşluklar doldurulmalıdır.

DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Ağzınızı bir kaç saat su ile çalkalamayınız. (aksi halde çekimden sonra iyileşmeyi sağlayacak olan kan pıhtısının oluşumunu engeller ve çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine neden olursunuz)
Çekim yerine konan steril gazlı bezi en az 15-20 dakika sıkıca bastırarak yerinde tutunuz. Bu tamponu attıktan sonra,kesinlikle ikinci bir tampon yerleştirmeyiniz. Çünkü hiçbir zaman bu tampon steril olamayacaktır. Ayrıca her seferinde yaranın üzerindeki pıhtı bu tampona yapışacak ve kanamanızın durmasına mani olacaktır.

Sızıntı şeklinde kanamanız olabilir. Bu kanama 6 ile 24 saat arasında bir süre devam edebilir. Kanın tükürüğünüzü boyama özelliğinden dolayı kanamanızın fazla olduğunu düşünüp paniğe kapılmayın. Eğer çok kanamanız olursa hekiminize başvurunuz.

Ağrınız olabilir. Bu durumda ağrı kesici alabilirsiniz. (Aspirin hariç. Çünkü aspirin kanı sulandırdığından kanamayı arttırır.) Özellikle uyuşukluğunuz geçerken ağrı en yüksek düzeye ulaşır. Bu normal bir durum olup uyuşukluk geçmeden önce ağrı kesici almak yararlı olacaktır.

48-72 saat sonra şiddetli ağrı oluşabilir. 24 saati geçen kanama, kötü bir tat ve koku hissi olursa derhal diş hekiminizi arayınız. Ağız hijyeniniz iyi olmaması ve çok fazla sigara içilmesi alveolit "kuru boşluk iltihabı" denilen bu durumun oluşmasının en önemli sebeplerindendir.

24 saat süreyle sigara içmeyiniz ve alkollü içkilerden kaçınınız.
Diş çekimi yerine dilinizi yada herhangi bir aleti sokup kurcalamayınız.
Dişler çene kemiğine bağlı olduğundan çekim sonrasında kemik ortaya çıkar ve siz çekilen dişten parça kaldığını düşünebilirsiniz. O bölge ile hiç ilgilenmeyin. Birkaç gün içerisinde açık kemiğin üzeri dişetiniz ile örtülecektir.

Diş çekiminden sonra uyuşukluk geçinceye kadar bir şey yemeyiniz. Farkında olmadan uyuşuk olan bölgeleri ısırıp yaralıyabilirsiniz.
Çok sıcak veya soğuk gıdalar yemeyin ve içmeyiniz. İlk 24 saat içinde sıvı ve çiğnemeye gerek olmayan yumuşak ve ılık gıdalar alınız.Sonra tedbirli olarak günlük gıdalara geçebilirsiniz.
Diş çekimini takiben 24 saat sonra normal ağız bakımı uygulamalarına devam edin. Seyreltik ılık tuzlu su veya ağız gargaralarından yararlanabilirsiniz.
Bu işlemler yara ortamını temizler,iyileşmeyi hızlandırır, çekim sonrası ağız kokusunu azaltır, mikrop birikimini engeller ve ikincil enfeksiyon olma riskini elimine eder.

Diş çekimi sonrası mümkünse başınızın altına yüksekçe bir yastık koyup, çekim yaptırdığınız gün yatıp dinleniniz.
Şayet diş çekimi normale göre zor olduysa, mutlaka çekilen diş bölgesine dışarıdan 8 saat boyunca saatte bir 5-10 dakika süreyle buz tatbiki yapmalısınız. Şiş ve morarma buz tatbiki ile önlenmiş olacaktır.
Cerrahi müdahale ile diş çekimi yapıldıysa, şişlik olabilir. Bu normaldir.
Dikiş atıldıysa; dikişler 7 ile 10 gün içinde alınmalıdır. Dikişler ağızda iken dilinizi o bölgeye götürmemeye ve dikişlerle oynamamaya özen gösteriniz.GÖMÜLÜ 20 YAŞ DİŞİ (3. MOLAR) CERRAHİSİ

Gömülü 20 yaş dişlerinin problem olmasının nedeni; genetik olarak bu dişe ihtiyaç kalmaması ve gittikçe çenelerimizin küçülmesidir. Çenelerimiz küçüldükçe 20 yaş dişleri kendine yer bulmak için zorlanmakta ve dolayısıyla diğer dişler gibi çıkamamaktadır. Kendine yer bulamayan 20 yaş dişleri öndeki dişi ittirerek baskı yapmakta ve bu da çapraşıklığa neden olmaktadır. Ayrıca çok geride olmaları ve etraflarındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmamaları nedeniyle kolayca iltihaplanabilmektedirler.

  • TAM GÖMÜLÜ 20 YAŞ DİŞLERİ

    Genellikle sorun yaratmazlar. Fakat röntgen ile takip edilmeleri gerekir. Tam gömülü olmalarına rağmen öndeki dişin köklerine baskı yapabilirler.

  • KISMEN ÇIKMIŞ 20 YAŞ DİŞLERİ

    En çok sorun çıkaranlardır. Tam çıkamadıkları için öndeki dişe baskı yaparak çıkmaya çalışırlar. Üzerlerindeki diş eti parçası (kapşon), zamanla arasına yemek artıklarının kaçması ve bakteri üremesi nedeniyle iltihaplanır. Dişin etrafındaki diş etinin iltihaplanması sonucunda; ağrı, şişlik, abse oluşur. Çürük için uygun ortam oluştururlar.

  • TAMAMI ÇIKMIŞ 20 YAŞ DİŞLERİ

    Genellikle sorun çıkarmazlar fakat çok geride oldukları için fırçalanmaları zordur. Bu nedenle ağız bakımı çok iyi olmayan hastalarda koruyucu bir önlem olarak çekilmeleri tavsiye edilir.

20 YAŞ DİŞİ İLTİHABI VEYA APSESİNİN BELİRTİLERİ

- Ağrı (kendiliğinden veya üstüne basınca)
- Şişlik (ağız içerisinde veya yüzde)
- Kızarıklık
- Çene altındaki lenf bezlerinin şişmesi
- Yutkunma zorluğu
- Ağzın kapatılamaması, kapatınca 20 yaş dişi üzerindeki diş etinin ısırılması, baskı olması.

20 YAŞ DİŞLERİNİN ZARARLARI

- Öndeki dişe baskı yaparak çapraşıklığa neden olabilir
- Öndeki dişte çürüğe neden olabilir.
- İltihap için uygun bir ortam yarattığından zaman zaman ağrı ve şişliğe neden olabilir.
- Mevcut iltihap vücudun zayıf bir anında kana karışıp kalp, böbrek, beyin, eklemler gibi hayati organlara yerleşebilir ve hayati tehlike yaratabilir.

20 YAŞ DİŞİ İLTİHABININ TEDAVİSİ

Öncelikle antibiyotik tedavisi ile akut durumdaki iltihabın kronikleştirilmesi gerekir. (Burada bulunan iltihap, antibiyotik kullanımı ile sadece kronikleşmektedir. Tamamen temizlenememektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanımı sonrasında şikayetlerin geçmesine aldanarak dişin çekilmesinden vazgeçilmemelidir.)

VİDEO
İZLEYİNİZ
CERRAHİ
TEDAVİ
YÖNTEMLERİ
Randevu için arayınız. 0(212) 580-6357 - 0(212) 599-7702