Yükleniyor...

20 YAŞ DİŞLERİ

RAHATSIZLIK DURUMUNDA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ


20 YAŞ DİŞLERİ

20 yaş dişleri (akıl dişleri) en fazla soruna neden olan dişlerdir. Çenede yeterli alan olmadığı durumlarda 20 yaş dişleri gömük yada yarı gömük kalır ve aniden yüzde şişmeye, çenelerin kilitlenmesine ya da şiddetli bir ağrıya sebep olurlar. Bu nedenle 20 yaş dişlerinin mutlaka kontrol edilmesi ve gerekli ise çekilmesi önemlidir.
Genç yaşlarda yapılan operasyonlar teknik olarak daha kolaydır ve iyileşme daha çabuk olur.

20 YAŞ DİŞLERİN ÇEKİLME NEDENLERİ?
1. ÇÜRÜK

20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük görülebilir.

2. DİŞ ETİNDE ENFEKSİYON

20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıkları ve bakteriler 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinin altına girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığı ile yanak ve boyuna doğru yayılabilir.

3. BASINÇ AĞRISI

Sürmeye çalışan 20 yaş dişinin komşu dişlere basınç yapmasından dolayı ağrı olabilir. Bazı vakalarda bu basınçtan dolayı dişlerde aşınma olur.

4. ORTODONTİ

Pek çok genç hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirtmek için ortodontik tedavi görmektedir. 20 yaş dişleri sürerken yer darlığı nedeniyle özellikle ön bölgede diş çapraşıklıklarının artmasına neden olur.

5.PROTEZ

Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri sürmeye başlarsa protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine sebep olabilirler. Bu yüzden total protez yapılacak hastalarda da panoromik röntegen incelemesi büyük önem taşır.

6. KİST OLUŞUMU

Gömük yada yarı gömük 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş harabiyetini önleme açısından büyük önem taşır. Nadiren de olsa kistin içinde tümör gelişebilir veya kistin aşırı büyümesine bağlı olarak çenede spontan kırıklar meydana gelebilir.

OPERASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çekim ve operasyon yapıldıktan sonra, 30 dak. çekim yerine veya operasyon bölgesine konulmuş olan tamponu çıkartmayınız. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni bir tane koyunuz. Çekim veya cerrahi girişim sonrası anestezinin etkisi geçmeden herhangi bir gıda maddesi yemeyiniz. 24 saat diğer tarafla çiğneme yapınız, çekim yerini kurcalamayınız. Yoksa ağrı, enfeksiyon veya kanama gelişebilir. 12 saat boyunca sıgara içmeyiniz. Sigara kanamayı arttırır ve yara yerinin daha geç iyileşmesine sebep olur. Diş çekimini takiben hafif bir şişlik ortaya çıkabilir. Cerrahi operasyonlardan sonra daha belirgin bir şişlik olabilir. Oluşan şişliği minimale indirmek için operasyon yapılan bölgeye ilk gün 10 dak. aralıklarla dışarıdan buz kompresi yapılması önemlidir. İlk 24 saat, her iki saatte bir ılık tuzlu suyla gargara yapınız. Tükürülmemelidir. Yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir. Operasyon yapılan tarafta yüzde renk değişikliği olabilir. Bu 1 hafta -10 gün içinde geçer. Reçete verilmişse, tarif edildiği şekilde kullanınız. İlaca bağlı rahatsızlığınızı, olursa, doktorunuza bildiriniz. Hiçbir probleme neden olmamasına rağmen neden gömük 20 yaş dişlerini almak gerekir? Özellikle gömük alt çene 20 yaş dişleri büyük bir olasılıkla bir gün problem çıkartacaklardır. Ağrı, şişme yada çeneyi açamama gibi problemler hiç beklemediğiniz bir anda olabilir. Bu yüzden gömük 20 yaş dişleri problem çıkarmış olsun yada olmasın alınması gerekmektedir. Eğer diş hekimliği hizmetinin olmadığı bir yere gidiyor iseniz ve gömük 20 yaş dişleriniz varsa bunların alınması, herhangi bir problemle karşılaşmamak açısından önemlidir.

SADECE 20 YAŞ DİŞLERİ Mİ GÖMÜK KALIR?

Hayır, başka dişlerde gömük kalabilir. Bunlarda aynı 20 yaş dişlerinde olduğu gibi , uzun bir süre sessis kalsalar bile bir gün aniden problem çıkartabilirler.

APİKAL REZEKSİYON (KÖK UCUNDAKİ İLTİHAPLI DOKUNUN ALINMASI)

Apikal rezeksiyon, dişin kemik içinde bulunan kök ucundaki iltahaplı kısmın cerrahi olarak alınmasıdır. Kök ucunda, iltahaplı bir alan görüldüğünde ilk yapılacak işlem kanal tedavisidir. Fakat bazen kanal tedavisi bu iltahabın giderilmesinde tek başına yeterli olamaz ve hastanın şikayetleri devam eder. Böyle bir durumla karşılaşınca cerrahi olarak hasarlı dokunun ve kök ucunun alınması gerekir.

HEMISECTION

Çok köklü dişlerde, hasarlı olan kökün alınması işlemidir. Daha sonra kalan sağlam kökün veya köklerin üzerine kuron restore edilerek dişin ağızda kalması sağlanır.

KEMİK GREFTİ

Ağzının herhangi bir bölgesindeki diş veya dişlerini uzun zaman önce kaybetmiş kişilerde,resorbsiyon denilen proses işlemeye başlar.Rezorbsiyon kemik dokusunda azalma erime olarak tarif edilebilir.Eriyen kemik dokusu bazen estetik sorunlar oluşturabildiği gibi(ön bölge diş kayıplarında görülen çökme) bazen de implant operasyonları için kemiği yetersiz hale sokar veya sağlık açısından problemler doğurur(dişeti hastalıklarındaki kemik erimeleri). Rezorbsiyona uğramış bölgedeki eksilme birkaç yolla elde edilebilen kemik dokusu ile tekrar arttırılabilir. Küçük defektler için kemik bankalarında hazırlanan dondurulup kurutulmuş kemikler kullanılırken daha büyük defektlerde kişinin kendisinden(alınacak kemiğin büyüklüğüne göre) alınan kemik dokusu kullanılır. Kemik hücrelerinin canlı olduğu bu metod da başarı oranı daha yüksektir. Öte yandan kemik dokusunun alındığı bölgede de bir cerrahi işlem uygulandığından , operasyon alanları iki bölgeye çıkmaktadır.Her vaka için en ideali hastanın hekimi ile durumu ve alternatifleri konuştuktan sonra birlikte karar vermesidir.

YUMUŞAK DOKU GREFTİ

Bazı durumlarda kemik grefti yerleştirildiğinde üzerini örtecek ve iyileşmeyi sağlayacak yeterli dişeti dokusu bulunmaz.Ağzın başka yerlerinden (çoğunlukla damağın arka bölgesinden) alınan dişeti dokusu bu bölgeye getirilip dikilerek yumuşak dokuda bir artış elde edilir.

ODONTOJEN DİŞ TRANSPLANTASYONU

Pek çok nedenden dolayı azı dişlerini çekmek gerekebilmektedir. Böyle vakalarda eğer ağızda sürmemiş 20 yaş dişleri mevcut ise, bu 20 yaş dişleri çekilmiş olan azı dişinin yerine yerleştirilmektedir.

VİDEO
İZLEYİNİZ
20
YAŞ
DİŞLERİ
Randevu için arayınız. 0(212) 580-6357